www.adzanagallery.sk

Prečo sa zrodila NAIVA

01.01.2020
môj obraz ako plagát k prvému ročníku výstavy
môj obraz ako plagát k prvému ročníku výstavy

V jednu májovú nedeľu sme si prišli spríjemniť popoludnie do Galérie insitného umenia Schaubmarov mlyn v Pezinku. Tešila som sa. Na obrázky slovenských a zahraničných naivných tvorcov. Behala som od jedného obrazu k druhému, skúmala ťahy štetcom, nadšene obdivovala čistú krásu výtvarného sveta týchto umelcov. Keď už sme mali v nohách pár galerijných kilometrov, ťahala som unaveného manžela ešte do obchodíku. Nutne som potrebovala katalóg, knihu alebo pohľadnicu.

V obchodíku sa moja radosť z umeleckého zážitku začala postupne vytrácať.  Dozvedeli sme sa, že galéria nebude viac vystavovať diela naivných umelcov, zmení sa vraj na galériu venovanú súčasnému profesionálnemu umeniu a dizajnu. Nechcelo sa mi tomu uveriť. Spýtala som sa kde tieto obrázky znovu uvidím, kde bude nová galéria naivného umenia? Namiesto odpovede sa mi dostalo len smutné myknutie plecom a neurčitá odpoveď, že zatiaľ budú obrazy v depozite Slovenskej národnej galérie.

Cestou domov sme obaja zarazene mlčali. Bola som a som presvedčená, že poslaním naivného umenia je "byť videné", a tak prinášať radosť. 

Pátrala som, pýtala sa, zisťovala. Slovensko má predsa v naivnom umení hlbokú tradíciu a v minulosti bolo dokonca známe organizovaním prestížneho medzinárodného trienále INSITA v Bratislave. Bude sa táto oblasť výtvarnej tvorby niekde ďalej prezentovať? Obnoví sa aspoň INSITA? Moje otázky nemali odpovede. 

Preto sa zrodila  NAIVA BRATISLAVA. Aby sa na naivné umenie na Slovensku nezabudlo.

S pomocou rodiny a priateľov máme za sebou dva krásne ročníky a chystáme tretí (www.naivabratislava.sk).


www.adzanagallery.sk